Akademia Nadwiślańska

rzeka
Akademia Nadwiślańska” to projekt edukacyjny dla uczniów warszawskich szkół, zorganizowany z okazji Roku Wisły 2017, którego celem jest szeroko
pojęta edukacja ekologiczna i wiślana dzieci i młodzieży. Projekt wpisuje się też w starania Warszawy do tytułu Zielonej Stolicy Europy w 2018 r.

PTTK/Oddział Mazowsze proponuje placówkom edukacyjnym działania mające na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat znaczenia Wisły i jej doliny dla miasta. Podczas gier terenowych, spacerów nad Wisłą i spotkań z instruktorem ochrony przyrody dzieci i młodzież będą uczyli się o dolinie Wisły i charakterystycznych dla niej lasach łęgowych, poznają nadwiślańskie rezerwaty przyrody, w tym zwłaszcza siedliska ptasie. Poznają też elementy historii Warszawy jako miasta nadwiślańskiego.

Ważną częścią projektu będą działania mające na celu budowanie pozytywnych nawyków związanych z zachowaniem czystości Wisły i jej otoczenia oraz aktywnego spędzania czasu nad rzeką i na rzece, w tym bezpieczeństwa nad i w wodzie.

 

 giphy.com

 

 

 

 

:)

WF z klasą

wfNasza szkoła przystąpiła do programu WF z klasą.
WF z Klasą to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej, Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Zdrowia. Działania w roku szkolnym 2015/2016 realizowane są przy wsparciu PGNiG.
Program WF z Klasą wspiera nauczycieli wychowania fizycznego i inspiruje ich do prowadzenia bardziej atrakcyjnych i innowacyjnych lekcji. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wierzymy, że to najlepsza droga do zwiększenia aktywność dzieci i młodzieży oraz podniesienia prestiżu WF-u i frekwencji na lekcjach.

Więcej o programie tutaj:   http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/wf-z-klasa-o-programie

O naszych działaniach w ramach programu W-F z klasą będziemy informować na naszym blogu.

Uniwersytet Dzieci

            Klasa 2a w wiosennym semestrze roku szkolnego 2014/15 uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych, realizowanych wg scenariuszy „Uniwersytetu Dzieci”. Były to  bardzo   ciekawe warsztaty. Naukowcy  współpracujący z „ Uniwersytetem Dzieci” przygotowali szereg interesujących, doskonale przygotowanych scenariuszy, okraszonych filmami. Nauczyciel wśród wielu wybiera ten, który pasuje do zainteresowań, albo odpowiada potrzebom  jego klasy. Bardzo ważne jest to, że uczniowie podczas warsztatów sami odkrywają tajemnice otaczającego ich świata. W klasie 2a zostały zrealizowane scenariusze lekcji:  „Czy można gimnastykować wyobraźnię?”, „Dlaczego jabłko spada?”, „Dlaczego się męczymy”, „Pierwszy dzień wiosny na świecie”, „Skąd się biorą słowa?”

            Uczniowie po zajęciach według scenariuszy „Uniwersytetu Dzieci” wychodzą z lekcji weseli,  z wiedzą nabytą niejako przy okazji świetnej zabawy.  Niecierpliwie oczekują  dni, w których odbywają się  zajęcia  „Uniwersytetu Dzieci”.

            „Uniwersytet Dzieci” w maju ogłosił wiosenny ogólnopolski konkurs dla klas i  nauczycieli uczestniczących w programie. Należało opisać dwa wybrane zajęcia i przedstawić zdjęcia. Przyznano pięć równorzędnych nagród.  Klasa 2a wraz z wychowawczynią znalazła się w gronie zwycięzców.

 

Akademia Filmowa

akademia filmowaW roku szkolnym 2014/2015 klasy drugie uczestniczą w Akademi Filmowej w pobliskim Multikinie. Raz w miesiącu oglądają wybrane z filmoteki całego świata   animacje poruszające ciekawe problemy życia człowieka. Poznają również tajemnice produkcji filmów. Na podstawie obejrzanych obrazów w szkole przeprowadzane są ciekawe zajęcia. Uczniowie mają możliwość wyrażenia swoich opinii i dyskusji z kolegami na temat filmu. Często wykonywane są interesujące prace plastyczne inspirowane filmami. Wszystkie klasy z wielką przyjemnościa uczestniczą w tych zajęciach.

Czytaj więcej: Akademia Filmowa

Zajęcia ekonomiczne

Już po raz kolejny w SP 310 zostały zorganizowane warsztaty ekonomiczne. Biorą w nich udział uczniowie klas piątych. Podczas 10 spotkań zgłębiają tajniki wiedzy z zakresu ekonomii i finansów. Trudne i zawiłe zasady ekonomiczne przybliża naszym uczniom pan Jacek Marszałek z Fundacji Rozwoju Edukacji Ekonomicznej Dzieci oraz Młodzieży (FREEDoM).

Czytaj więcej: Zajęcia z ekonomii

Klub Europejski

eTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

W tym roku szkolnym - podobnie jak w dwóch ubiegłych latach - realizujemy projekt "Box of experiments" .

certyfikat box of exp

 

Czytaj więcej: eTwinning

"Wywołaj DUCHa"

Uczniowie klas piątych w pierwszym semestrze wzięli udział w projekcie Fundacji DUCH - Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w cyklu pięciu zajęć wykładowo-warsztatowych z historii pt. "Z kim walczyli Polacy".

W drugim semestrze  w zajęciach wezmą udział uczniowie klas pierwszych.

Klub Pożeraczy Liter

W roku szkolnym 2013/2014 klasy pierwsze uczestniczą wraz z nauczycielami i rodzicami w Świerszczykowym Klubie Pożeraczy Liter.

Czytaj więcej: Klub Pożeraczy Liter

Godzina Kodowania

Uczniowie klas V i VI biorą udział w  Godzinie Kodowania w ramach Tygodnia Informatyki (Computer Science Education Week, 9-15 grudnia), który wspierają m.in. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Chris Bosh, will.i.am, przekonując w swoich wypowiedziach o ogromnej roli programowania we współczesnych czasach, bez względu na dziedzinę życia.

Czytaj więcej: Godzina Kodowania

Trzymaj formę

Program „Trzymaj formę" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia uczniów.

Czytaj więcej: Trzymaj formę

 

 

 Nie! Dla meningokoków

Szkoła Podstawowa nr 310 w Warszawie od 2011 roku bierze udział w programie, prowadzonym w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych:
Nie! Dla meningokoków”.

Czytaj więcej: Meningokoki

 

 

Nie pal przy mnie proszę

To program pod patronatem Wojewódzkiej Stacji Epidemiologiczno –Sanitarnej. Program polityki antytytoniowej przeznaczony jest dla dzieci w klasach I-III szkół podstawowych. Program ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby przy nich palą. Jest realizowany przez zajęcia metodami aktywizującymi dostosowanymi do wieku dziecka.

Czytaj więcej: Nie pal

 

Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami

W roku szkolnym 2013/2014 jest realizowana pilotażowa edycja programu edukacyjnego, która stanowi integralną część Kampanii „Kleszczowe Zapalenie  Mózgu – Zapobiegaj ! Zaszczep się !”

Czytaj więcej: Chroń się przed kleszczami

 

Od grosika do złotówki

 


Szkoła Podstawowa nr 310 realizuje od 2010 r. projekt " Od grosika do złotówki". Celem przedsięwzięcia jest wprowadzenie dziecka w świat finansów.
 

 

Ekoliga

Nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji konkursu zorganizowanego przez Dzielnicę Ursynów m.st. Warszawy,  którego celem jest upowszechnienie  wiedzy o potrzebie zbierania i przetwarzania surowców wtórnych wśród społeczności ursynowskich szkół.
W wyznaczone dni zbieramy: makulaturę, opakowania szklane (tylko butelki półlitrowe zwrotne), puszki aluminiowe i inne metale. Wszystkich zbiórek odbędzie się pięć.

"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"
Program przedszkolnej edukacji antynikotynowej

Edukacja antynikotynowa jest niezbędnym elementem wychowania zdrowotnego.
W naszej szkole staramy się o tym pamiętać, dlatego też już po raz drugi realizujemy wśród 6 latków program edukacji antynikotynowej
"Czyste powietrze wokół nas".
   
© Szkoła Podstawowa nr 310 im. Michała Byliny