Procedura zachowania bezpieczeństwa i zasad funkcjonowania Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 310 im. Michała Byliny w Warszawie w trakcie epidemii COVID-19

 

Postanowienia ogólne:

 

  1. Bibliotekarz w trakcie pracy z księgozbiorem powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach, a podczas kontaktu z użytkownikami biblioteki, stosować osłonę nosa i ust.
  2. Czytelnik przebywający w bibliotece zobowiązany jest do założenia maseczki lub przyłbicy.
  3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (rekomendowane są 2  metry, minimum 1,5 m).
  4. Zapewnia się systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).
  5. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, blaty.
  6. Ogranicza się liczbę użytkowników mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej do 2 osób, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.
  7. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie. Zamówione przez czytelnika książki podaje wyłącznie nauczyciel bibliotekarz.
  8. Organizacja trybu pracy zostaje dostosowana do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej.
  9. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

 

ORGANIZACJA PRACY SZKOLNEJ BIBLIOTEKI

 

  1. Biblioteka szkolna jest otwarta dla uczniów od poniedziałku do piątku w godzinach 9.40 – 14.00.
  2. Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres email biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. w celu kierowania zapytań o książki lub wyjaśnienia spraw, dotyczących wypożyczeń.

 

 

REALIZACJA WYPOŻYCZEŃ I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH

 

1.         Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz wolny dostęp do księgozbioru i czasopism. Skraca się czas przebywania w bibliotece na okres niezbędny do wypożyczenia i zwrócenia zbiorów.

 

2.         W bibliotece może przebywać 2 czytelników ( 1 czytelnik odbierający zamówienie oraz 1 czytelnik oczekujący).

 

4.         Wypożyczenia książki można dokonać, wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. albo wrzucając rewers do umieszczonego na korytarzu przed drzwiami biblioteki oznaczonego pudełka. Odbiór zamówienia będzie możliwy następnego dnia w godzinach pracy biblioteki.

 

5.         Poprawnie wypełniony rewers powinien zawierać dane czytelnika zamawiającego książkę (imię, nazwisko i klasę) oraz nazwisko autora i tytuł książki.

 

6.         Wypożyczenia lektur szkolnych mogą być realizowane na zamówienie wychowawcy lub nauczyciela polonisty.

 

7.         Zwroty książek odbywają się w godzinach pracy biblioteki.

 

8.         Zwracane książki czytelnik odkłada do wskazanego przez Bibliotekarza pudła oznaczonego datą zwrotu. Przy zwrocie należy podać pracownikowi biblioteki swoje imię, nazwisko i klasę .

 

9.         Zwrócone egzemplarze książek zostają odizolowane i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny. Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach zgodnie z aktualnymi zaleceniami Biblioteki Narodowej wynosi 3 doby.

 

10.       Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.

 

   
© Szkoła Podstawowa nr 310 im. Michała Byliny