Na czas trwającej pandemii COVID-19 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem koronawirusa wprowadzone zostają nowe zasady, do których przestrzegania zobowiązane są wszystkie osoby, korzystające z biblioteki szkolnej.

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:

1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach.

2. Bibliotekarz podczas kontaktu z czytelnikiem powinien nosić maseczkę oraz rękawiczki.

3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (minimum 2 metry).

4. Zapewnia się w miarę możliwości, systematyczne wietrzenie pomieszczenia (co godzinę).

5. Należy regularnie czyścić powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych.

6. W widocznym miejscu, np. na drzwiach biblioteki, umieszczona zostaje informacja o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. Ograniczenie liczby użytkowników wynosi do 1 osoby, w celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego.

7. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie.

REALIZACJA WYPOŻYCZEŃ I ZWROTÓW MATERIAŁÓW BIBLIOTECZNYCH PRZEZ NAUCZYCIELA BIBLIOTEKARZA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

1. Ograniczony zostaje dostęp do czytelni oraz wolny dostęp do księgozbioru i czasopism.

2. W bibliotece może przebywać 1 czytelnik, który zobowiązany jest do założenia maseczki osłaniającej nos i usta oraz rękawiczek.

3. Obsługa czytelnika jest ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek oraz do przyjęcia zwrotów. Kontakt z bibliotekarzem odbywa się poprzez e-mail (adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

4. Wypożyczenia książki można dokonać wysyłając maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Odbiór zamówienia będzie możliwy następnego dnia, po otrzymaniu potwierdzenia od bibliotekarza.

5. Przynoszone przez czytelników książki zostają odkładane przez nich do pudła lub torby, oznaczonej datą zwrotu, znajdującej się na stole w bibliotece, w specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans 2 m pomiędzy czytelnikami oraz bibliotekarzem.

6. Zwracane książki zostają wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – 4 dni. Po tym okresie w dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy stosować rękawiczki.

7. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.

8. Ograniczono godziny otwarcia biblioteki szkolnej dla czytelników. Wypożyczenia i zwroty książek odbywają się w godz. 10.00 – 15.00.

ZWROT PODRĘCZNIKÓW

1. Zwrot podręczników odbędzie się w dniach 19. 06. – 25. 06. 2020 r.

2. Rodzice zostaną poinformowani przez bibliotekarza przez dziennik elektroniczny Librus o zasadach zwrotu książek i podręczników oraz terminie ich oddania do biblioteki szkolnej.

3. Osoba zwracająca podręczniki jest zobowiązana do założenia maseczki osłaniającej nos i usta oraz rękawiczek.

4. Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej odbywać się będzie według harmonogramu (w celu uniknięcia grupowania się osób):

1. 19. 06 – klasy 1-3;

2. 22.06 – klasy 8 i klasa 4;

3. 23. 06 – klasy 5;

4. 24.06 – klasy 6;

5. 25.06 – klasy 7.

1. Zwrot podręczników odbędzie się w wyznaczonym pomieszczeniu w szkole, w pobliżu magazynu bibliotecznego.

2. Zwrot zostanie potwierdzony adnotacją bibliotekarza na liście wypożyczeń i zwrotów podręczników.

3. Podręczniki należy zwrócić w komplecie, zapakowane w torebkę lub pudełko wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa, numer telefonu rodzica lub adres email).

4. Przed zwróceniem podręczników należy usunąć zapisane ołówkiem notatki i podkreślenia, należy zwrócić uwagę na czystość i estetykę książki (wyprostowane pogięte kartki, sklejone rozdarcia itp.).

5. Po upływie kwarantanny bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. Informacja o brakach w zwróconych kompletach lub o zniszczeniu podręcznika i konieczności zwrotu należności zostanie przekazana rodzicom telefonicznie lub mailowo.

PROCEDURY OBOWIĄZUJĄCE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

NA CZAS TRWANIA PANDEMII COVID-19

Postanowienia ogólne:

1. Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach.

7. Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie.

ZWROT PODRĘCZNIKÓW

1. Zwrot podręczników odbędzie się w dniach 19. 06. – 25. 06. 2020 r.

1. 19. 06 – klasy 1-3;

2. 22.06 – klasy 8 i klasa 4;